Özel Kalıp ve Aksesuarlar

En fazla tercih edilen özel kalıp tipi ezme kalıplarıdır. Sac üzerinde ezme bükümleri yaygın olarak 3 farklı kalıp grubu ile gerçekleştirilebilir.


Birinci tarz ezme bükümlerinde iki farklı takım seti kullanılmaktadır. İlk set, ezilecek bölgeyi 30 derece açıya bükmek için kullanılır. İkinci set ise bükülen bölgeyi ezerek düzleştirir ve işlem tamamlanır.


Üçüncü tarz ezmede, ezme işlemi için özel bir yaylı alt kalıp kullanılır. Üst takım 30 derece veya daha dar standart bir takım olabilir. Burada en önemli kriter, üst kalıbın ezme kuvvetine dayanabilecek mukavemette olmasıdır.


İkinci tarz ezme bükümlerinde tek bir takım seti kullanılır. Şekilde görüldüğü gibi, U yatak içerisinde 30 derecelik büküm gerçekleştirilir. Daha sonra ön kısımda ezme işlemi yapılır.


Bükme işlemi sırasında en çok karşılaşılan problemlerden birisi de, kalıbın büküm bölgelerinde bıraktığı izlerdir. Bu izleri en aza indirmek için koruyucu bez kullanılır. Wila koruyucu bez, kevlar malzemeden üretilmektedir. Bu sayede metaller arası destek sağlayarak izi azaltır ve birçok defa kullanılabilir.