Abkant Büküm Kalıpları

Sac büküm işlemleri için piyasada birçok farklı makine tipi bulunmaktadır. Farklı makine tiplerinde farklı kalıp türleri kullanılabilmektedir. UKB , farklı takım tiplerine uygun kalıp üretimi gerçekleştirmektedir. Fabrika, Almanya’nın Burbach bölgesindedir.

Piyasada şu anda en yaygın kullanılan takım tipi, Promecamtakımlama sistemidir. Bu sistemde üst takımın bağlantı bölgesinde 8,4mm genişliğinde bir kanal bulunmaktadır. Makine çenesi bu kanal sayesinde kalıbı sabitler ve büküm işlemini gerçekleştirir. Kalıplar, kavrayıcı çenenin sağ veya sol yanında sürülerek yerleştirilir ve istenilen bölgeye getirildiğinde kavrayıcı üzerindeki civatalar sıkıştırılarak sabitlenirler.

 

Bu işlemler, takım değiştirme esnasında çok fazla zaman kaybettirdiği için farklı kavrayıcılar geliştirilmiştir. Ayrıca farklı kalıp tiplerini bir arada kullanabilmek için geçiş adaptörleri ve uzatma aparatları da bulunmaktadır.

UKB Promecam sistem uyumlu kalıplarda, takım geometrisine uygun olarak 42CrMo4, 1.2312 veya C45 malzemeler kullanılabilir ve büküm noktaları 52-55 HRC değerlere kadar sertleştirilirler.